Keman Kursu Ankara

Çağlar Müzik Kursunda keman kursu ankara eğitimine başlamadan önce öğrenci yetenek testine girerek gerekli özelliklere sahip olduğu tespit edilir.
Keman kursu için öğrencide olması gereken özellikler; müzik duyumu, hafıza, ritm duyumu, fiziksel özellikler uygunsa keman eğitimi programımıza dahil olurlar.

Keman kursumuz 5 yaş itibariyle başlamaktadır ve her yaşa uygun ders programlarımız bulunmaktadır.
Enstrüma eğitimi öğrencinin sosyal ve psikomotor gelişimi açısından çok önemlidir.
Keman derslerimiz yanında solfej, teori ve armoni dersleri de verilmektedir.
Keman kursu ankara da yapılan yetenek testleri ücretsizdir. Deneme derslerine katılabilmek için kurumumuzu arayarak randevu alınması gerekmektedir.

Keman eğitim programımız için en önemli başlangıç öğrencinin boyuna göre keman kullanması gerekir. Yayın ve kemanın doğru tutulması sağlanarak keman eğitimine başlamak gerekir.

Çağlar müzik Kursunda öğretmen eğitim başlangıcında kemanın tutuşuna çok önem verir çünkü başlangıçda oluşan alışkanlıklar bütün eğitim sürecini etkiler.

Eğitimlerimiz Devlet Opera Balesinde uzun yıllar keman sanatçılığı yapmış olan eğitmenler tarafından verilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir kursuz verdiğimiz eğitimlerin sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belge vermekteyiz.

5 yaştan itibaren her yaşa yönelik eğitim programı uygulanmaktadır.

Ankara Keman Derslerinde M.E.B. Talim Terbiye Kurulu’nun onayladığı programları öğrencinin yaş ve seviyesini göz önüne alarak uygulamaktayız.

ÇAĞLAR MÜZİK KURSU ÇOCUK ORKESTRASI KÜLTÜR BAKANLIĞI KATKILARIYLA SOMALİ YARDIM KONSERİ

KEMANIN TARİHÇESİ

Muhtemelen en tanınmış orkestra çalgısı olan Keman bir yayla çalınan telli bir enstrümandır. Keman ailesinin en geniş aralıklı sesine sahip olan üyesi olan kemanın yanında diğer üyeleri Viola, Çello ve Konturbas’ dır. Keman kendine özgü biçimiyle 16. yüzyılda Avrupa’ da ortaya çıktı. Teknesi, sırt ( Akçaağaç’ tan ) ve göğüs (Köknar’dan) ile yanlıklardan ( Akçaağaç’ tan ) oluşur. Göğsündeki iki delik “F “ biçimindedir.    

Yanlıkların ortasında büyük bir girinti vardır. Yine Akçaağaçtan yapılan sapın ucu salyangoz biçiminde kıvrımlıdır. Keman imal edilirken, ön, arka kısımlar ve omurga boş bir kutu oluşturacak şekilde birleştirilir. Kuyruğa bağlanan dört tel köprünün üzerinden geçip perdelerden uzanıp akort anahtarlarına bağlanır.

Anahtarlar vasıtasıyla akort edilir ve elin perdelere basılması ile değişik sesler ve tonlar elde edilebilir.     Çalgının dört teli vardır Pesten tize doğru doğru Sol, Re, La, Mi. Keman ailesinden çalgılar; keman, viyola, çello ve konturbas adlarını taşır. İlk kemanlar, Bavyera’ nın Füssen kentinde İtalya’ nın Brescia ve Cremona kentlerinde ve aynı çağda Paris’ de yapıldı. Teknenin uzunluğu 36 – 36 cm, toplam uzunluk yaklaşık 60 cm dir.

19. yüzyılda İtalyanlar keman yapımında ilk sırayı Paris’li ustalara kaptırdı. Bu ustalar Nicolas Lupot Jean – Baptiste, Vuillaume’ dir. Bu dönemde çalgının tellerini daha çok gerebilmek, gücünü arttırmak ve ses alanını genişletmek amacıyla sap arkaya daha çok eğildi, abanozdan yapılan perdelik uzatıldı ve yine abanozdan yapılan kuyruk eklendi. Çalgının iç yapısında da gerekli değişiklikler yapıldı.

Köşeler, takozlar, bas balkonu ve can direğinin boyutları büyütüldü.Yapımcılar 19. yüzyıla değin her türlü telli çalgıyı yapıyorlardı. 20. yüzyılda uzmanlaşmaya başladılar. En büyük keman yapımcıları arasında GagliAnolar, C.Fegant, J. B. Guadagnini, A. Guarneri, L. Guersan, Klotlar, G. P. Maggini, D. Montagnana anılmalıdır.    

Kemanın çocuklar için yapılmış daha küçük boyutları vardır. Çeyrek, yarım (53 cm) ve üç çeyrek (56cm)     19. yüzyılın ortalarında Türk Müziğinde de kullanılmaya başlanan keman günümüzde gerek Klasik Türk Müziği, gerekse Türk Sanat Müziği ‘ nin vazgeçilmez çalgıları arasındadır.

Alaturka kemanda Sol, Re, La, Mi akordu yerine La,Re,La,Re ve Sol,Re, La,Re akortları da kullanılır. Alaturka kemancılar sesini arttırmak amacıyla genellikle çalgının göğsünü içten incelttirirler.

İlgili Makaleler:

Keman Hakkında

Keman Eğitimi Hakkında

Keman Yay Teknikleri

Kemanda Çalma Teknikleri

Keman Eğitiminde Kendinizi Geliştirebileceğiniz 25 Pratik Uygulama

 

Keman kursu Ankara

 

ÜCRETSİZ DENEME DERSİ
SINIF SAYISI 1 YA DA 2 KİŞİLİK
KEMAN EĞİTİMİ 
KIZILAY KEMAN KURSU
YETİŞKİNLER İÇİN KEMAN KURSU
ÇOCUKLAR İÇİN KEMAN KURSU

ANKARA MÜZİK KURSU