Keman Eğitimi Almadan Daha İyi Çalabilmek İçin Ne Kadar Pratik Yapmalıyız ?


keman eğitimi ankara
keman eğitimi ankara

Keman Eğitimi ‘nde yeni misin ? Ne sıklıkla pratik yapman gerektiğinden emin değil misin? Özel Çağlar Müzik Kursu öğretmeni Ergün ÇAĞLAR’dan bu keman uygulama ipuçları ile buradan öğrenin .

İster keman öğrenmeye yeni başlamış olun, ister yıllardır oynuyor olun, ne kadar sıklıkla pratik yapılacağı sorusu her zaman cevap vermesi açısından önemlidir. Bu soru aynı zamanda ne kadar pratik yapmanız gerektiğine de bağlı . Hatırlanması gereken en önemli faktör, birçok kısa uygulama seansının bir veya iki maraton seansından çok daha etkili olacağıdır.

En etkili uygulama rutinleri , her hafta beş veya daha fazla uygulama günü içerir. Bununla birlikte, eğlence keman oyuncuları muhtemelen haftada üç ile dört gün daha rahat bir uygulama programından keyif alacaklardır. Haftada bir ya da iki gün egzersiz yapmak çok etkili değildir çünkü beyin, kavramları korumak ve kas belleği oluşturmak için daha sık takviye gerektirir. Öyle söyleniyor ki, nadiren uygulayan bir dizi yetişkine ders verdim ve yine de basit şarkıları ve düetleri bir arada oynayacağımız bir zaman olarak haftalık derslerimizden hala keyif aldım .

Ne kadarının uygulanacağını belirlerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör daha vardır: yaş, müzikal hedefler, müzikal taahhütler, müziksel olmayan taahhütler ve fiziksel sağlık.

Yaş

Kemanlar çeşitli boyutlarda geldiği için , iki yaşından küçük çocuklar kemanı öğrenmeye başlayabilirler. Her yaştan öğrencinin haftada üç veya daha fazla uygulama seansına ihtiyacı vardır, özellikle de ilk başladığında.

Uygun uygulama seansları için bazı temel kurallar. Tek bir günde birden fazla oturum tamamlanabilir veya birden fazla kısa oturumda tek bir oturum ayrılabilir. Tüm bu kurallar özneldir ve oyuncunun olgunluk seviyesine ve dikkat süresine bağlıdır.

2-4 yaş arası 5-10 dakika
5-7 yaş arası 10-20 dakika
8-12 yaş arası: 20-30 dakika
Yaş 13-Yetişkin: 30+ dakika

Keman Kursu Ankara ‘da Kısa bir uygulama oturumundan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak bazı hızlı işaretçilerle ilgili yararlı bir video. Not: Bu uygulama oturumu günlük rutininiz olmamalıdır; Boş zamanınız olmadığı günler için daha ideal!

Müzikal Taahhütler
Derslerde okuduğunuz müzik, pratik yapmanız gerekenlerin bir parçasıdır. Okul veya topluluk orkestrası gibi performans gösteren bir grubun parçasıysanız, pratik yapmak için o müziğe de sahip olacaksınız, bu da uygulama seanslarınızın uzunluğuna katkıda bulunacaktır. Bir resital veya konseriniz varsa, hem zihinsel hem de fiziksel olarak yeterli bir şekilde hazırlanabilmeniz için tarih yaklaştıkça daha fazla alıştırma zamanına ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz.

Müziksiz Taahhütler
Tüm müzisyenler müzik dışında yaşarlar ve en sağlıklı müzisyenler müzikal olmayan ihtiyaç ve taahhütlerine saygı duyar ve onları tatmin ederler. Yaşam taleplerinin müzikal büyümenize müdahale etmediğinden emin olmanın en iyi yolu , zaman zaman kaçırılan uygulama oturumundan muzdarip olmayan düzenli bir uygulama rutini oluşturmaktır.

Fiziksel sağlık
Çok fazla pratik yapmak ve performansla ilgili bir yaralanma ile sonuçlanmak mümkündür. Bu durumda, yaralanmanın postural nedenlerini tam olarak belirlemek için bir fizyoterapistle çalışırken egzersiz seanslarınızı sınırlamanız gerekecektir. Genellikle fizyoterapistin ne kadar uzun ve ne sıklıkla pratik yapması gerektiğine dair özel bir tavsiyesi olacaktır. Ayrıca artritli bir kaç yetişkin öğrenciyle çalıştım. Bu yetişkinler, antrenman seanslarının uzunluğunu kısıtlamaya ek olarak, hava şartlarının keman çalmaları için çok acı verdiklerini belli günlerde buldular. Bu sınırlamayı kesinlikle anladım ve bu öğrenciler, kesintilerin oyun oynama zevklerine müdahale etmemesi için harika bir iş çıkardılar.

 

İlgili Makaleler:

Keman Hakkında

Keman Eğitimi Hakkında

Keman Yay Teknikleri

Kemanda Çalma Teknikleri

Keman Eğitiminde Kendinizi Geliştirebileceğiniz 25 Pratik Uygulama

 

Keman kursu Ankara

Author: Ergün ÇAĞLAR

Ankara Devlet Oprera Orkestrası keman sanatçıları tarafından 1990 yılında kurulan Çağlar Müzik Kursu Ankara’nın en eski müzik kursu olarak 29 yıldır binlerce öğrenciyi sanatla tanıştırdı ve halen alanında profesyonel eğitmenlerle çalışmalarını sürdürmekte.

Leave a Reply