Keman Eğitiminde Kendinizi Geliştirebileceğiniz 25 Pratik Uygulama


keman eğitimi ankara
keman eğitimi ankara

Keman Eğitiminde Kendinizi Geliştirebileceğiniz 25 Pratik Uygulama

Keman Eğitimi nde, yeni başlayan bir kemancı olsanız veya yıllardır keman çalıyor da olsanız, her zaman gelişmek için yollar vardır. Ama burada söz konusu:

Daha iyi olmak istiyorsan, pratik yapmalısın ! Neyse ki, sadece bunu yapmana yardım etmek istiyoruz! Burada, müzik eğitmeni  Ergün Çağlar. Herhangi bir yeteneği keman çalanlar için 25’den fazla keman pratik ipucu paylaşıyor…

 

Keman Eğitimi Rutin Pratikler

Tutarlı bir rutinin ayarlanması yolda kalmanıza yardımcı olabilir. İşte size uygun bir uygulama rutini oluşturmanıza yardımcı olacak bazı keman uygulama ipuçları.

 1. Her gün aynı zamanda çalışın. Belirlenmiş bir alıştırma zamanınız olduğunda, mazeret yapma veya uygulama yapma şansınız daha azdır.
 2. Uygulamanızı izlemek için bir keman uygulaması kullanın. Müzik Dergisi  veya Uygulama Merkezi’ni
 3. Her alıştırma seansının başında kemanınızı ayarlayın. Çok sayıda keman tuner uygulaması vardır, ancak Cleartune  ve Tuner Lite  iki iyi şeydir . Kemanınızı ayarlama konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, yeni başlayanlar için bu eğitici ayar videosunu izleyin .
 4. Tüm keman müziklerinizi bir arada tutun , böylece antrenman yaparken ihtiyacınız olan her şeye sahip olursunuz.
 5. Pratik yaptığınızda her zaman bir kurşun kalem var, böylece keman notalarınızı faydalı hatırlatıcılarla işaretleyebilirsiniz.
 6. Uygun duruşla pratik yapabilmeniz için bir müzik standı kullanın. İyi duruş sadece daha iyi oynamanıza yardımcı olmak için değil, aynı zamanda sakatlığı önlemek için de önemlidir. 

 

Keman Uygulama İpuçları

Bu keman uygulama ipuçları, zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak, böylece daha verimli ve etkili bir egzersiz seansına sahip olabilirsiniz.

  1. Parmaklarınızı, kollarınızı ve kulaklarınızı oynatmaya hazır hale getirmek için her alıştırma seansının başında basit bir ısınma yapın .
  2. Sabit bir vuruşla oynamak için bir metronom kullanın. Ayrıca farklı tempoda oynamak için kendinize meydan okumak için bir metronom kullanabilirsiniz. Tempo, deneyebileceğiniz birçok harika metronom uygulamalarından biridir.
  3. Uygulama sırasında kendinizi farklı noktalarda kaydedin. Yapmak istemediğiniz sürece kayıtları hiç kimseyle paylaşmanız gerekmez. Onları öğrenme araçları olarak kullanabilirsiniz; kayıt dinleyerek çalma hakkında yeni şeyler duyacaksınız.
  4. Rosin dikkatle: Yayınızda çok fazla rosin kullanmak tonunuzu cilalayacak, yeterli rosin ise dinamik aralığınızı sınırlayamayacaktır. Keman yayınız için bu bakım ipuçlarını kontrol ettiğinizden emin olun .
  5. Bir arkadaşı çağır! Her şey bir arkadaşla daha eğlenceli ve keman uygulaması farklı değil. Tüm müziğinizi birlikte oynayabilir ve hatta eğlenceli düetler çalabilirsiniz . Todd Markey, “Sadece eğlenmek için müziğe karıştığımda her zaman en fazla ilerleme kaydediyorum” diyor. “Öğretmeniniz tarafından belirlenen ölçekleri, egzersizleri ve parçaları oynadıktan sonra, enstrümanda kendinizi ifade etmenin keyfini çıkarmak için oldukça kolay oynayabileceğiniz bazı müziklere sahip olmak iyidir.

 

Keman Uygulama Alıştırmaları

Teknikten kontrole kadar, bu keman uygulama alıştırmaları, oyununuzun en önemli yönlerine odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Tonlama ince ayar için yavaş ölçekler oynayın. 
 2. Yay kolunu ısıtmak için bu alıştırmayı deneyin: Ölçeğin her notası için çeyrek nota ile bir ölçek oynayın, sonra her notada iki sekizinci not, ardından her notada 16 adet not.
 3. Tek bir dizgiyi iki dizgiyi bir defada eğerek (çift durak denir) bowling arasında geçiş yaparak daha fazla yay kontrolü elde edin.
 4. Üçüncü pozisyonda ve daha yüksekte nasıl kaymayı ve oynamayı öğrenmeye başlıyorsanız, yeni başlayanlar için keman kitaplarına dönün ve üçüncü pozisyonda veya daha yüksek bir seviyedeki basit melodileri çalmayı deneyin.

 

İlgili Makaleler:

Keman Hakkında

Keman Eğitimi Hakkında

Keman Yay Teknikleri

Kemanda Çalma Teknikleri

 

Keman kursu Ankara

 

Author: Ergün ÇAĞLAR

Ankara Devlet Oprera Orkestrası keman sanatçıları tarafından 1990 yılında kurulan Çağlar Müzik Kursu Ankara’nın en eski müzik kursu olarak 29 yıldır binlerce öğrenciyi sanatla tanıştırdı ve halen alanında profesyonel eğitmenlerle çalışmalarını sürdürmekte.

Leave a Reply