Piyano Eğitimi ve Piyano Kursu Ankara


piyano kursu
piyano kursu

Özengen Çalgı Eğitimi

Piyano eğitimi ‘nin başlıca boyutlarından biri de çalgı çalma boyutudur. Öğrencilerin müzik Yaşantılarını biçimlendirmekte, onlara Piyano Kursu Becerisi sağlamaktadır. Yetenek ve zevklerini geliştirme olanağı vermektedir Psiko-motor davranışların birbirleriyle uyumlu, hızlı ve otomatik yapılmış şekline beceri denmektedir. Beceriler belli amaçla belli sırayla ve belli bir süreçte kazandırılması öngörülen kas faaliyetleridir.

Günümüzde çalgı öğrenme oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Maliyetler ve çalgı eğiliminin süresinin oldukça uzun olduğu gerçeği, birçok öğrencinin Piyano eğitimini bırakmasıyla sonuçlandırılmalıdır. 18 ve 19. yüzyıllarda eğitimli zengin amatör çalgıcılar için çalgı çalma etkinliği “sosyal bir süs- olarak eğlence için yapılırken bu alana sanat için yaklaşanlar da bulunmaktadır. Bu iki kesim arasında ciddi bir fark bulunmaktadır. Günümüzde de bu iki grubun var olduğu görülmektedir. Ekinciler zevk ve sosyal eğlence amaçlı eğitin almak isteyen öğrencilerle. Çalgı çalmak için ciddi bir zaman ve enerji ayrınmış öğrenciler ile karşılaşmaktadırlar. Her iki tarafın da ihtiyaçları ayrı düştıntılerek amaç doğrultusunda doğru bir eğitimle başarı sağlanabilmektedir. İfade etme, performansla ile ilgili davranışlar daha iyi bilen birisinin varlığı ile edinilebilir. (David son-Jordan, 2007: 730).

Piyano Kursu Ankara ‘da olmak üzere birçok il ve ülkede rağbet göstermektedir. Küçük yaşta başlayan Piyano Eğitimi sevdası çocuklarımızda heves uyandırmaktadır. Piyano Kursu için birçok eğitim yeri mevcuttur. Özel Çağlar Müzik Kursu gibi.  

Elbette günümüzde dersler daha pahalıdır. Çalgılar, dersler, nazik etkinlikleri ciddi bir bütçeye ihtiyaç duyacaktadır. Bu durum da Piyano Eğitimi ni belli bir zenginliğe sahip kesim için imkânlı kılmaktadır. Son yıllarda artan fabrikasyon çalgı üretimi özengen çalgı eğitiminin yaygınlaşmasını sağlasa da üretilen çalgıların niteliği başka sorunların oluşmasına yol açmaktadır.

Mesleki çalgı eğitimine başlama yaşı olarak. 6-9 yaşlarımın uygarı olduğu düşünülmektedir. Piyano eğitimde ise yaş sınırlaması yoktur. Her yaştan insan çalgı eğitimine başlayabilmektedir. Elbette özengen alanda amaç. Meslek edinme veya belge edinç öncelikli değildir. Bu amaç daha çok sosyal etkinlik, eğlence veya kişisel tatmin olarak tanımlanabilir. Çalgıya ayrılalı zaman da mesleki alandaki gibi beklenmemelidir. Bu yüzden mesleki alandaki geçerlilikler özengen alana yansımamaktadır. Birçok araştırmada yaş ilerledikçe motor becerilerdeki davranış kazanma zorluğu gözetmektedir.

 

Piyano Kursu’nun İçeriği:

Piyano Kursu Ankara

Author: Ergün ÇAĞLAR

Ankara Devlet Oprera Orkestrası keman sanatçıları tarafından 1990 yılında kurulan Çağlar Müzik Kursu Ankara’nın en eski müzik kursu olarak 29 yıldır binlerce öğrenciyi sanatla tanıştırdı ve halen alanında profesyonel eğitmenlerle çalışmalarını sürdürmekte.

Leave a Reply